EDI-Elektronik veri değişimi(Electronic Data Interchange)

EDI

EDI, iş ortakları arasında standart bir elektronik formatta iş belgelerinin bilgisayardan bilgisayara değiş tokuşudur.

  • Bilgisayardan bilgisayara – EDI posta, faks ve e-postanın yerini alır. E-posta aynı zamanda elektronik bir yaklaşım olsa da, e-posta yoluyla alınıp verilen belgelerin bilgisayarlar yerine insanlar tarafından işlenmesi gerekir. İnsanların dahil olması belgelerin işlenmesini yavaşlatır ve hatalar da getirir. Bunun yerine, EDI belgeleri doğrudan alıcının bilgisayarındaki uygun uygulamaya (örneğin, Sipariş Yönetim Sistemi) akabilir ve işleme hemen başlayabilir. Çok sayıda kağıt ve insan katılımı ile tipik bir manuel süreç şöyle görünür: EDI süreci şöyle görünür – kağıt yok, insan dahil değil:
  • İşletme belgeleri – Bunlar genellikle işletmeler arasında alınıp verilen belgelerden herhangi biridir. EDI aracılığıyla değiştirilen en yaygın belgeler satınalma siparişleri, faturalar ve ön gemi bildirimleridir. Ancak konşimento, gümrük belgeleri, envanter belgeleri, sevkıyat durumu belgeleri ve ödeme belgeleri gibi birçok, birçok kişi var.
  • Standart biçim – EDI belgelerinin insanlar yerine bilgisayarlar tarafından işlenmesi gerektiğinden, bilgisayarın belgeleri okuyabilmesi ve anlayabilmesi için standart bir biçim kullanılmalıdır. Standart bir format, her bir bilgi parçasının ne olduğunu ve hangi formatta olduğunu belirtir (örn. Tamsayı, ondalık, mmddyy). Standart bir biçim olmadan, her şirket şirkete özel biçimini kullanarak belge gönderir ve İngilizce konuşan bir kişi muhtemelen Japonca’yı anlamadığı gibi, alıcının bilgisayar sistemi gönderenin biçiminin şirkete özel biçimini anlamaz.
    • Günümüzde kullanılan ANSI, EDIFACT, TRADACOMS ve ebXML dahil olmak üzere çeşitli EDI standartları vardır. Ve her standart için ANSI 5010 veya EDIFACT sürüm D12, Sürüm A gibi birçok farklı sürüm vardır. İki işletme EDI belgelerini değiştirmeye karar verdiğinde, belirli EDI standardı ve sürümü üzerinde anlaşmaları gerekir.
    • İşletmeler, verilerin dahili uygulamaları tarafından kullanılabilmesi ve böylece doğrudan belgelerin işlenmesini sağlaması için EDI formatını çevirmek için genellikle bir şirket içi yazılım olarak veya bir EDI servis sağlayıcısı aracılığıyla bir EDI çevirmeni kullanır.
  • İş ortakları – EDI belgelerinin değişimi genellikle iş ortakları veya ticaret ortakları olarak adlandırılan iki farklı şirket arasındadır. Örneğin, A Şirketi B Şirketinden mal satın alabilir. A Şirketi B Şirketine sipariş gönderir. A Şirketi ve B Şirketi iş ortaklarıdır.

Diğer yazılar;

SAP S4 HANA

SAP S/4HANA Nedir?

SAP S/4HANA, bellek içi veri tabanı olan SAP HANA’da çalışan akıllı ve entegre bir ERP sistemidir. SAP S/HANA sayesinde; Kanıtlanmış 26 ölçütte en iyi uygulamalar

ERP PLM

PLM – ERP Entegrasyonu Modülü

PLM – SAP entegrasyonun amacı ve rolü; ENOVIA ile SAP/ERP arasında süreçlerin entegrasyonu. İki yönlü veri transferlerinin otomatik, manuel veya etkileşimli olarak sağlanması. Transfer ve

SAP Bütçe Modülü SAP FM SAP BPC

SAP Bütçe Kontrolü ve Yönetimi

Şirketinizde bütçe yönetimini SAP sistemi ile entegre olarak yönetilmesini sağlıyoruz. Bütçe modülü fonksiyonları hiyerarşik olarak aşağıdaki gibidir. Bütçe Modülü Fonksiyonları Bütçe Yapılandırma. Bütçe yaratma. Bütçe

SAP SRM

vSRM – SAP Entegrasyonu

vSRM (virtual Supplier Relationship Management); Stratejik satınalma, eTedarik çözümleri içeren, operasyonel süreçlerin yönetilmesinde ileri düzey tedarik zinciri uygulamalarını değer zincirinin tüm paydaşları ile (Tedarikçiler, 3PL

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.