SAP Nedir?

SAP Nedir

SAP, kuruluşlar arasında etkili veri işlemeyi ve bilgi akışını kolaylaştıran çözümler geliştiren, iş süreçlerinin yönetimi için dünyanın önde gelen yazılım üreticilerinden biridir.

1972’de kurulan şirket başlangıçta Sistem Analizi Program Geliştirme (Systemanalyse Programmentwicklung) olarak adlandırıldı ve daha sonra SAP olarak kısaltıldı. O zamandan beri, beş kişilik küçük bir girişimden, merkezi Almanya’nın Walldorf kentinde bulunan ve dünya çapında 100.000’den fazla çalışanı olan çok uluslu bir işletmeye dönüşmüştür.

SAP, orijinal SAP R/2 ve SAP R/3 yazılımının piyasaya sürülmesiyle kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı için küresel standardı oluşturdu . Artık SAP S/4HANA , büyük miktarda veriyi işlemek ve yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojileri desteklemek için bellek içi bilgi işlemin gücünü kullanarak ERP’yi bir sonraki seviyeye taşıyor.

SAP Nedir?
SAP Nedir?

SAP yazılımı ne için kullanılır?

Geleneksel iş modelleri genellikle veri yönetimini merkezden uzaklaştırır ve her bir iş işlevi kendi operasyonel verilerini ayrı bir veritabanında depolar. Bu, farklı iş fonksiyonlarından çalışanların birbirlerinin bilgilerine erişmesini zorlaştırır. Ayrıca, birden çok departman arasında verilerin çoğaltılması, BT depolama maliyetlerini ve veri hatası riskini artırır.

SAP yazılımı, veri yönetimini merkezileştirerek, gerçeğin tek bir görünümüyle birden çok iş işlevi sağlar. Bu, farklı departmanların çalışanlarına işletme genelinde gerçek zamanlı içgörülere kolay erişim sağlayarak şirketlerin karmaşık iş süreçlerini daha iyi yönetmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, işletmeler iş akışlarını hızlandırabilir, operasyonel verimliliği artırabilir, üretkenliği artırabilir, müşteri deneyimlerini geliştirebilir ve sonuçta kârlarını artırabilir.

SAP yazılımı ne için kullanılır
SAP yazılımı ne için kullanılır?

SAP modülleri hangileridir?

SAP ERP Merkezi Bileşeni ( SAP ECC ) olarak adlandırılan SAP ERP yazılım sistemi, işletmelerin iş süreçlerini birleşik bir sistem aracılığıyla yönetmesini sağlayan SAP’nin işlevsel ve teknik modüllerinin toplu terimidir . ECC, SAP’nin şirket içi sürümüdür ve genellikle orta ve büyük ölçekli şirketlerde uygulanır. Küçük şirketler için SAP, Business One ERP platformunu sunar.

SAP ERP yazılımı , her biri alt modülleri olan fonksiyonel modüllere ve teknik modüllere ayrılmış farklı ana modüllere sahiptir.

SAP’nin işlevsel modülleri şunları içerir:

  • İnsan Sermayesi Yönetimi ( SAP HCM )
  • Üretim Planlama ( SAP PP )
  • Malzeme Yönetimi ( SAP MM )
  • Proje Sistemi ( SAP PS )
  • Satış ve Dağıtım ( SAP SD )
  • Tesis Bakımı ( SAP PM )
  • Finans ve kontrol ( SAP FICO )
  • Kalite Yönetimi ( SAP QM )
sap erp
SAP Modülleri

Diğer yazılar;

SAP S4 HANA

SAP S/4HANA Nedir?

SAP S/4HANA, bellek içi veri tabanı olan SAP HANA’da çalışan akıllı ve entegre bir ERP sistemidir. SAP S/HANA sayesinde; Kanıtlanmış 26 ölçütte en iyi uygulamalar

ERP PLM

PLM – ERP Entegrasyonu Modülü

PLM – SAP entegrasyonun amacı ve rolü; ENOVIA ile SAP/ERP arasında süreçlerin entegrasyonu. İki yönlü veri transferlerinin otomatik, manuel veya etkileşimli olarak sağlanması. Transfer ve

SAP Bütçe Modülü SAP FM SAP BPC

SAP Bütçe Kontrolü ve Yönetimi

Şirketinizde bütçe yönetimini SAP sistemi ile entegre olarak yönetilmesini sağlıyoruz. Bütçe modülü fonksiyonları hiyerarşik olarak aşağıdaki gibidir. Bütçe Modülü Fonksiyonları Bütçe Yapılandırma. Bütçe yaratma. Bütçe

SAP SRM

vSRM – SAP Entegrasyonu

vSRM (virtual Supplier Relationship Management); Stratejik satınalma, eTedarik çözümleri içeren, operasyonel süreçlerin yönetilmesinde ileri düzey tedarik zinciri uygulamalarını değer zincirinin tüm paydaşları ile (Tedarikçiler, 3PL

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.